Serebral Palsi (SP veya CP)

Error message

Deprecated function: menu_set_active_trail() (/home/rwgvj56eq9fs/public_html/includes/menu.inc dosyasının 2405 satırı) içinde The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls.

Serebral palsi, doğum öncesi doğum sırasında veya sonrasındaki dönemde gelişmemiş beyin dokusunun çeşitli nedenlerle etkilenmesi sonucu ortaya çıkan ilerleyici olmayan bir bozukluk olarak tanımlanmaktadır.

Serebral palsili çocukların merkezi sinir sisteminde (MSS) meydana gelen hasar; sinir-kas, kas-iskelet ve duyu sistemlerinde bozukluklara yol açar. Bu bozukluklar, çocuğun duruş ve hareketlerinde yetersizliklere neden olur.

Serebral palsi, çocukluk döneminde meydana gelen özürlerin en sık rastlanan nedenlerinden biridir.

Türkiye de bu konuda yapılmış en kapsamlı çalışmada, SP oranı her 1000 canlı doğumda 4.4 olarak belirtilmiştir. ABD ve Avrupa da bu oran her 1000 canlı doğumda 2 veya 2.5 olarak belirtilmiştir. Türkiye'de bu oranın yüksek olması, akraba evililikleri, hamilelik döneminde geçirilen hastalıkların ve bebeklerde görülen bulaşıcı ve ateşli hastalıkların yüksek olmasından kaynaklanmaktadır.

Tipleri;

  • Diskinetik Tip
  • Ataksik Tip
  • Spastik Tip
  • Hipotonik Tip