Öğrenme Güçlüğü (Disleksi)

Error message

Deprecated function: menu_set_active_trail() (/home/rwgvj56eq9fs/public_html/includes/menu.inc dosyasının 2405 satırı) içinde The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls.

Öğrenme Güçlüğü, disleksi olarak adlandırılır ve bir engel türü değildir.

Öğrenci akademik olarak öğrendiklerini sıklıkla unutma eğilimindedir. Dili yazılı ya da sözlü anlamak ve kullanabilmek için gerekli olan bilgi alma süreçlerinin birinde veya birkaçında ortaya çıkan ve dinleme, konuşma, okuma, yazma, heceleme, dikkat yoğunlaştırma ya da matematiksel işlemleri yapmada yetersizlik nedeniyle bireyin eğitim performansının ve sosyal uyumunun olumsuz yönde etkilenmesi durumudur.Öğrenci sınıftaki akranlarından geri kalır. Bu sebeple bireysel olarak desteklenmesi ve akranlarına yetişmesi sağlanmalıdır.

Özel eğitimin diğer bütün alanlarında olduğu gibi öğrenme güçlüğünün de nedenleri konusunda kesin veriler yoktur. Ancak bireyin öğrenmesini etkileyen bir takım etmenler belirlenmiştir. Bunlar; beynin hatalı işleyişi, biyo-kimyasal bozukluklar, kalıtım ve çevresel (duygusal bozukluk, motivasyon eksikliği, yetersiz öğretim gibi) etmenlerdir.